Totul Va Fi Bine, Ionut!

03 feb.

A sosit timpul vă prezint cazul cutremurător al lui Ionuț! Un băiețel din județul Buzău care la doar 1 an și 2 luni a fost internat în spital, fără mamă, pe motiv că nu mai este alăptat. Acolo, a contactat Microbul Pioceanic, care l-a desfigurat fizic( nasul și cerul gurii au necrozat). La vizită tatăl nici măcar nu l-a recunoscut, spunandu-i soției( Acela nu este copilul nostru)! 🥺

63fbf824 891a 4490 8db7 9523f13a98ec scaled
673271e7 3185 4c9b 9411 2783c8d1ef8f

☹️ În urma complicațiilor Ionuț a fost transferat la București fără ca părinții să știe, el fiind în coma 3 zile, doctorii convinși că nu are șanse de supraviețuite au hotărât sa îl deconecteze de la aparate dar ceva a intervenit și au amânat procedura pentru câteva ore!
🤐Între timp compania unde tatăl lucra i-a sprijinit cu toate cele necesare pentru înmormântare! Părinții au fost întrebați dacă sunt de acord cu prelevarea de organe și gândindu-se la binele altor copii, au acceptat!

🌈 Atunci s-a produs o minune și micuțul s-a trezit. A fost internat câteva luni bune. A avut certificat de handicapat cu o indemnizație de 200 de lei, iar în 2016 comisia a hotărât ca ceea ce are acest copilaș nu mai este de gradul 1 și au modificat susținând ca este mai degrabă de gradul 2, accentuat! Indemnizația de care a beneficiat în următoarea perioada pană în 2018 fiind de aproximativ 80 de lei, când i s-a retras definitiv certificat de handicap( pe motiv ca este un copil care se poate descurca singur).

🆘 În urmă cu aproximativ 3 ani, din disperare, tatăl l-a luat pe Ionuț de mânuța și s-au dus la poarta domnului Gigi Becali, cerând sprijin! Dânsul i-a ajutat cu un nas fals, pentru a avea un aspect fizic aproape normal, deoarece micuțul era terorizat de faptul că nu era neacceptat de cei din jur! Au existat perioade cand acesta a lipsit de la grădinița pentru a nu avea legături fizice sau verbale cu alte persoane!
Tot domnul Becali s-a interesat de o operație în străinatate, atunci costurile ridicându-se la suma de 45. 000 de euro!

👀 De când certificatul i-a fost retras, părinții demoralizați fiind și fără posibilitati financiare nu au mai fost cu micuțul la control sau alte investigații! Din ce li s-a spus la spitalul Grigore Alexandrescu trebuie să i se reconstruiască bolta platină, intervenții la dantură și reconstruirea nasului)❗️
👦🏻 Ionut nu este singurul copil al familiei, el mai are 3 frați. Veniturile familiei fiind formate și alocațiile de stat ale copiilor și salariul tatălui!

🙏Haideți să ne imobilizăm, să facem tot ce este necesar ca acest micuț să aibă șansa la o copilărie normală!🙏🏻

📸 Imaginile au fost publicate cu acordul părinților întrucât pot avea un puternic impact emoțional❗️
🤗 Dacă aveți informații despre clinici, medici etc și ne puteți îndruma, așteptăm mesajele vostre 💌

🆘 Campania “Totul Va Fi Bine, Ionut”
🌈Beneficiar: ASOCIAȚIA TOTUL VA FI BINE
✅ CIF: 42758877
✅ Conturi BCR: RO27RNCB0096167685400001 (LEI)

RO75RNCB0490167685400001 (EUR)
✅ COD SWIFT/ BIC : RNCBROBUXXX

🅿️ Cont PayPal: paypal.me/totulvafibine

🌈 Direct pe site la secțiunea donează

Ps: Cu mențiunea “Ionuț”

🙏🏻Orice sumă oricât de mică contează și ne va ajuta în acest lung demers 🙏🏻
🙏🏻 Orice share/ distribuire ajută! 🙏🏻

Faci un comentariu sau dai un răspuns?